Revija mladina –>>>
http://www.mladina.si/163246/za-krepitev-misice-denarnice/
Za krepitev mišice denarnice
Sodobna duhovnost od Janeza Drnovška do Violete Bulc
Savina Atai je lastnica uspešnega podjetja Face Force. Vodi različne vrste jog, napisala je knjigo o hujšanju, posnela je DVD Skrbnik prsi, izdaja revijo … Pravi, da zagovarja praktično duhovnost
Če se nas ne bi 18 žensk in dva moška prišlo učit, kako polno zaživeti svojo notranjo poslovno moč, bi bila poslovna cona, ki stoji na območju nekdanje tovarne Litostroj v Ljubljani, na sivo jutro zadnje novembrske nedelje povsem prazna. Zbrali smo se v stavbi, kjer imajo sedeže podjetje, ki prodaja tkanino na metre, podjetje, ki razvija informacijske rešitve, in podjetje, ki je v lasti duhovne inovatorke Savine Atai. Tu je potekal šesti, zadnji dan delavnice Postanite magnet za obilje in poslovni uspeh.
Vse stavbe v poslovni coni od zunaj spominjajo na skladišča, prostori podjetja Face Force, d. o. o., pa so nekakšna mešanica prikupnosti in minimalizma, križanec med telovadnico, kliniko in sobo optimistične najstnice. Najprej smo slekli bunde in se sezuli, popili kavo ali kakšen bolj zdrav poživljajoč napitek in se nato posedli v dvorani za jogo, nekateri na zložljive stole, večina pa na rožnate telovadne preproge. Darja, mlada učiteljica joge obraza, nas je vodila, da smo pritisnili po tri prste obeh rok na obrvi in jih vlekli proti sencam. Pri tem smo se mrščili in oponašali zvok šumenja.
Darja nam je povedala, da s to zapleteno vajo odpiramo center obilja, ki je med obrvmi. Ko smo končali, smo s kazalcem zmasirali konico nosu, kjer je center bogastva oziroma denarja. »Ljudje z veliko konico nosu imajo redko malo denarja,« je razložila ter nas usmerila še, da smo z dlanmi in mrščenjem odpirali center za kariero, ki je na čelu.
Še pred desetimi leti smo se čudili Drnovškovemu »obratu« in razpravljali o tem, da je nemogoče biti duhoven ter hkrati delovati po pričakovanjih družbe. Danes je duhovnost povsem vsakdanji del gospodarstva.
Po še nekaj vajah smo opravili z »jogo obraza za krepitev mišice denarnice«. Pripravljeni smo bili, da do pol petih popoldne končamo svoje preoblikovanje v magnete za obilje in poslovni uspeh. Šestdnevna delavnica je stala 420 evrov.
Odpadnik Janez Drnovšek
Duhovne prakse so danes povsem uveljavljen del gospodarstva. Ponujajo jih družbe z omejeno odgovornostjo in samostojni podjetniki, ki z obljubami o najboljšem razmerju med ceno in zadovoljitvijo potreb tekmujejo za stranke. Današnji duhovni mojstri niso čudaki, ampak poslovneži.
Še pred desetimi leti smo se čudili »obratu« dr. Janeza Drnovška in javno razpravljali o tem, da je nemogoče biti duhoven in hkrati delovati tako, kot pričakuje družba. Drnovšek je po desetih letih vodenja slovenskih vlad ter rakavem obolenju, zaradi katerega so mu zdravniki odstranili ledvico, leta 2002 postal predsednik države. Preselil se je iz Ljubljane v smrekov gozd na Zaplani in vse več govoril o dvigovanju zavesti, soodvisnosti vsega bivajočega in notranji usklajenosti kot pogoju za dobro delovanje navzven. Opozarjal je na ekološka vprašanja in zagovarjal vegetarijanstvo ter tradicionalno kitajsko in indijsko zdravilstvo.
Njegove tri knjige o duhovnosti so se odlično prodajale, zaradi pobud za reševanje svetovnih težav pa so se z njim pogovarjali novinarji največjih svetovnih medijev. Na vprašanje, ali se počuti kot duhovni voditelj, je leta 2006 odgovoril: »Ja, se.«
»Drnovšek je bil vedno zelo misleč človek,« se učitelja in prijatelja spominja profesor na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo dr. Stane Pejovnik, ki je od Drnovška prevzel predsedovanje Gibanju za pravičnost in razvoj. Maja 2006, ko je bilo gibanje ustanovljeno, je na grad Turjak prišlo več kot tri tisoč ljudi, po Drnovškovi smrti februarja 2008 pa je gibanje skoraj povsem zamrlo.
Nova Ljubljanska banka želi zaposlene naučiti transcendentalne meditacije. Da bi bili manj na bolniškem dopustu, da bi bili bolj osredotočeni pri delu in da bi dosegali boljše poslovne rezultate.
Danes je Društvo za pravičnost in razvoj bolj ali manj debatni krožek nekaj več kot sto različno mislečih, ki se znajo strpno pogovarjati. Imajo tudi 40 tisoč evrov, ki so jih dobili od prodaje stanovanja, ki jim ga je po smrti zapustil pisatelj in dramatik Peter Božič z željo, da ustanovijo Dobrodelni sklad Petra Božiča. To bodo naredili leta 2015, sklad pa bo podpiral vse oblike boja proti socialni izključenosti.
Pejovnik je predsednik društva od leta 2007, v vmesnem času pa je bil po naključju tudi pet let rektor Univerze v Ljubljani. V kabinetu na Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo ima tudi majhen Drnovškov bronasti doprsni kip, ki ga je naredil Miha Kač.
Pejovnik ni prepričan, da lahko pove veliko o duhovnosti, a za začetek se spomni pogovorov z Drnovškom, ko se nista strinjala o vegetarijanstvu ali smiselnosti zdravljenja raka kako drugače kot onkološko. Pogovarjala sta se na primer o rakavih celicah, o katerih Pejovnik veliko ve, a Drnovšku ni znal odgovoriti na številna vprašanja. Ti pogovori so ga prepričali, da je znanost precej več kot strogo načrtovan eksperiment, kot natančno izmerjeni parametri in strogo formalno zapisane enačbe. Začel si je postavljati nova, bolj vsebinska vprašanja, se ukvarjati sam s sabo in naenkrat ugotovil, da se življenje vrti v medsebojnih odnosih, povezanih z znanostjo, umetnostjo in etiko.
»Janez me je učil, ne da bi vztrajal pri svojih odgovorih na postavljena vprašanja. Prej se preprosto nisem znal spraševati, ali sem zadovoljen, ali to, kar delam, delam za svet ali zase,« opisuje Pejovnik in se ustavi, saj ga preseneti, kako »plehko« zvenijo besede, ko jih izreče.
Pred desetimi leti smo se čudili Janezu Drnovšku. Postal je duhoven in hkrati največji kritik politike, ki jo je nekoč sam izvajal. Bil je tudi izredno priljubljen. Ob ustanovitvi njegovega Gibanja za pravičnost in razvoj je avgusta 2006 na grad Turjak prišlo več kot tri tisoč ljudi.
Verjetno ima prav. Vprašanje, kaj je duhovnost, je neskončno zapleteno, a če rečemo, da gre za spraševanje samega sebe o smislu človeka, družbe in sveta, smo blizu odgovoru. Če dodamo, da je človek pri tem resnicoljuben oziroma intelektualno pošten, pa pridemo do okvirne opredelitve širokega pojava sodobne oziroma sekularizirane duhovnosti.
Resnicoljubnost je Drnovška pripeljala v nesoglasje z njegovim prejšnjim delom. Ko je bil predsednik vlade, je med drugim Slovenijo priključil Severnoatlantskemu zavezništvu, v vlogi duhovnega voditelja pa se je spraševal, ali je ta vojaška povezava le oborožena sila kapitala in deluje zgolj v interesu tistih, ki s finančnimi podporami odločajo o izidu volitev.
»Le z dvigom zavesti bo mogoče odpravljati vsa nakopičena neskladja tega sveta,« je zapisal v knjigi Zlate misli o življenju in zavedanju. Potem bomo začeli resnično »odpravljati revščino, vojne in uničevanje narave,« je dodal. Drnovšek je postal največji kritik politike, ki jo je nekoč sam izvajal, so zapisali v britanskem časopisu Guardian.
Podjetnica Violeta Bulc
Ko je Violeta Bulc postala evropska komisarka za promet, ni nihče omenjal neskladja med njenim prejšnjim delom, v katerega je vpletala šamanstvo, in visoko politiko Evropske unije. Takšnega neskladja pri njej pač ni.
Violeta Bulc je diplomantka elektrotehnike, ki je dolgo učila taekwon do. Ko je rodila drugega otroka, je šolo korejske borilne veščine zaprla in postala direktorica pri Telemachu, članica uprave pri Telekomu in pridobila diplomi dveh poslovnih šol.
Zaradi pritiskov vsakdanjih obveznosti je pozabila, da je poleg telesne kondicije treba ohranjati tudi duševno, zato je bil zanjo zelo pomemben desetdnevni program joge v majevskem centru na Jukatanu v Mehiki, kamor jo je povabila prijateljica. »Takrat se je v meni nekaj prebudilo in me ponovno spravilo v stik s sabo. Imela sem umirjen dialog s sabo in ugotovila, kaj sploh hočem. Vrnila sem se notranje močna in stabilna,« je povedala julija 2010 za članek revije Manager Kaj nas lahko šamani naučijo o poslu.
Šamanskih tehnik zdravljenja, iskanja notranje moči in vračanja izvornih energij se je naučila na akademijah na Škotskem in v Peruju. »Šaman je zgolj povezovalec med običajno in neobičajno realnostjo in pozna različne tehnike, med drugim lahko povrne energijo, ki zapusti posameznika ob doživljanju stresov,« je pojasnila.
Znebila se je negativnih čustev, razširila polje dojemanja ter začela slovenskim podjetjem svetovati, kako se v poslovnem svetu izogibati praznim, enoumnim in pristranskim rešitvam.
Predsednik uprave BTC Jože Mermal je za Mladino oktobra dejal, da Violeta Bulc ni enaka drugim svetovalcem, ki nekaj svetujejo in nato odidejo, delo pa prepustijo tebi. »Ostala je in skupaj z vodstvom in zaposlenimi iskala rešitve,« je pojasnil. Skupaj so ustvarili poslovno strategijo BTC do leta 2020 in uvedli dan inovativnosti. Mermalu je bilo žal, ko je postala ministrica za razvoj v vladi dr. Mira Cerarja, saj je to pomenilo, da z njo ne more več sodelovati.
Violeta Bulc pozna šamanske tehnike zdravljenja, iskanja notranje moči in vračanja izvornih energij. Uporabljala jih je za svetovanje podjetjem.
V spletnem dnevniku Violeta Bulc piše, da je vse, kar človek ustvari, del narave, zato je napačno, da sodobni človek organizacij, države in skupnosti ne jemlje kot živih bitij, kot dela naravnega ekosistema. Ko jih bo, bomo dosegli višjo raven zavedanja.
S to dobo bo po prepričanju Violete Bulc prišel tudi nov tip voditeljev: visoko etični posamezniki, ki bodo vlivali energijo v pajkovo mrežo neformalnih skupin, med katerimi se bodo informacije pretakale z intuicijo.
Koliko je bilo to pomembno za njeno podjetniško in politično kariero, ne vemo, a škodilo ni. Cerar trdi, da jo je oktobra za evropsko komisarko predlagal, ker je »privržena evropskim vrednotam«, ker je »pri svojem dosedanjem delu izkazala pomembne odločevalske in druge vodstvene sposobnosti« in ker se je »izkazala za enega ključnih akterjev pri oblikovanju programskih ciljev in stranke SMC«. Violeta Bulc se na našo prošnjo za pogovor ni odzvala.
Šaman Robert Lavtar je bil zaradi njenega imenovanja zelo vesel. »Da je prišel nekdo s to energijo na takšen položaj, prinaša upanje, ne samo za nas, šamane, ampak za človeško raso.« Prepričan je, da je »energijski ustroj« v današnjem svetu takšen, da drvimo proti svetovni vojni, rešijo pa nas lahko le ljudje s pravo energijo.
Trdi, da je kot šaman delal tudi z mamo sedanjega premiera, zdaj že pokojno nekdanjo ministrico ter generalno državno tožilko Zdenko Cerar. Pravi, da je z njo izvajal »life reading«, obred, pri katerem se z izvirnimi afriškimi pripomočki odčita in aktivira energija usode posameznika v tem življenju.
»Jasno se je videla prisotnost energije, pripadnost resnici, poštenosti,« se je Lavtar Zdenke Cerar spominjal med pogovorom za majhno stojnico, ki jo je postavil na novembrskem sejmu Narava-zdravje na Gospodarskem razstavišču. Nadaljeval je z opisom njenega sina: »Jabolko ne pade daleč od drevesa. Izkazalo se je, da ima kvalitete, ki so potrebne za družbo, torej enak odnos do vseh, iskrenost, resnicoljubnost, poštenost.« Lavtar je jeseni na listi Stranke Mira Cerarja kandiral za občinskega svetnika v Gornjih Petrovcih, a so mu manjkali trije glasovi, da bi bil izvoljen.
Lani ga je POP TV označil za »samooklicanega šamana« in zaradi tega je nameraval televizijo tožiti, a je njegov odvetnik kot toženo stranko navedel napačnega urednika. POP TV je o njem poročal, ker je izvajal delavnice za brezposelne, za kar mu je murskosoboški župan Anton Štuhec brezplačno odstopil prostor v dvorcu Rakičan.
Stare metode, ki temeljijo na globokem in kompleksnem kontekstu, si je prisvojil kapitalizem. Tehnike, ki so se jih mojstri včasih učili desetletja, so danes na voljo v obliki nekajmesečnih tečajev, po uro in pol dvakrat na teden.
Te delavnice so bile »grozljiva izkušnja«, se s smehom spominja Lavtar, saj se jih je udeležilo le šest oseb, od tega dva novinarja. »Brezplačno ponudiš dvodnevni seminar, ki sicer stane od 200 do 500 evrov, pa jih pride tako malo,« obžaluje.
Delavnice, ki se tičejo financ in denarja, so po njegovem bistvene. »Človek se mora osvoboditi suženjskih vzorcev ter miselnih in vedenjskih spon. Človekovo finančno in materialno stanje odraža njegovo psiho-duhovno in energijsko stanje.«